MAČKY
www.szch.sk

Chovy>
Poradcovia>
Poplatky>
Chovateľský poriadok>
Výstavy>
Dokumenty FIFe>
Dokumenty ÚOK SZCH>
Súťaže>
Plemená mačiek>
Poslať mail>
 
 
 
Chovateľský poriadok

 

I. Základné ustanovenie
II. Práva a povinnosti chovateľa
III. Plemenitba
IV. Príbuzenská a experimentálna plemenitba
V. Chovnosť zvieraťa
VI. Podmienky krytia, chovní kocúri
VII. Preukazy pôvodu
VIII. Chovateľské stanice
IX. Evidencia chovu a plemenitby mačiek - zápisný poriadok
X. Dovoz a vývoz mačiek
XI. Záverečné ustanovenie

Príloha k Chovateľskému poriadku
1. Vhodné a nevhodné formy párenia

A. Párenie podľa plemennej príslušnosti a typu srsti
B. Párenie podľa sfarbenia očí
C. Párenie podľa intenzity pigmentu v srsti
D. Párenie podľa sfarbenia srsti
E. Párenie podľa tipingu
F. Párenie podľa stupňa príbuznosti
Poznámky a súhrnné vysvetlivky
Identifikačný systém EMS
Kódy sfarbenia a kódy exteriérových znakov

 

 

I. Základné ustanovenia

1. Chovateľstvo mačiek je riadené Odbornou komisiou pre chov mačiek ÚV SZCH (ďalej len OK).
2. OK sa riadi stanovami a ďalšími predpismi SZCH a rozhoduje v rozsahu zverených právomocí.
3. Chovatelia sa na OK obracajú priamo alebo prostredníctvom poradcov chovu. V nutných prípadoch rozhoduje hlavný poradca chovu. Tieto rozhodnutia sú dodatočne prejednané OK.
4. Organizovaní chovatelia sú v chove a plemenitbe viazaní dôsledným dodržiavaním predpisov pre chov a plemenitbu mačiek, chovateľským poriadkom a ostatnými predpismi.
5. Chovateľ je osoba s riadnym členstvom v SZCH. Vzťahuje sa na ňu výkon práv a povinností k zväzu, zvieratám v chovateľskej stanici, ako aj k chovu a plemenitbe. Predpisy neriešia majetkoprávny vzťah majiteľa k zvieraťu.
6. U mladistvých (MCH) prechádza výkon práv a povinností na dospelú osobu (rodič, zákonný zástupca).


II. Práva a povinnosti organizovaného chovateľa

1. Práva chovateľa
1.1 Vlastniť chránený názov chovateľskej stanice.
1.2 Za stanovených podmienok odchovávať mačiatka s preukazom pôvodu (ďalej len PP).
1.3 Poskytovať chovného kocúra na krytie mačiek.
1.4 Využívať služby poradcu chovu a jeho prostredníctvom sa obracať na OK.

2. Ostatné práva sú uvedené v iných predpisoch SZCH.

3. Povinnosti chovateľa
3.1 Zdravie a blaho každej mačky alebo mačiatka musí byť najdôležitejšou vecou všetkých chovateľov a vlastníkov mačiek a mačiatok.
3.2 Riadne sa starať o chovné zvieratá, zaistiť im optimálne životné podmienky (výživu, starostlivosť o zdravie, životný priestor a prostredie) v súlade s predpismi SZCH a obecne záväznými normami, hlavne Zákonom o ochrane zvierat § 115/1995 Zb., v znení neskorších predpisov.
3.3 Viesť knihy vrhov a krycí (chovateľský denník), tento predkladať na kontrolu poradcovi chovu.
3.4 Pri voliérovom chove dodržiavať minimálnu plochu voliéry 6 m2 a výšku 2 m pre jednu mačku, aby bola zaistená možnosť pohybu pre normálny fyzický ako aj psychický vývoj chovaných mačiek vo voliére.
3.5 Dodržiavať etické normy pri chove, plemenitbe a pri predaji zvierat v súlade s chovateľskými predpismi, zákonom o ochrane zvierat a zákonom o veterinárnej starostlivosti.
3.6 Ak má chovateľ podozrenie, že má v chove prenosnú chorobu, alebo je na to upozornený inou osobou, je povinný dať chov vyšetriť veterinárnym lekárom. Ak sa podozrenie potvrdí, musí previesť nutné opatrenia. Ak je nariadená karanténa, nesmie vystavovať, predávať zvieratá, kryť zvieratá z iného chovu, tiež musí zabrániť akýmkoľvek kontaktom s inými zvieratami až do úplného zdolania nákazy a ukončenia karantény, o čom rozhodne veterinárny lekár. O výskyte nákazlivého ochorenia a karanténe musí chovateľ informovať poradcu chovu a predsedu ZO.
3.7 Chovateľ je povinný umožniť kontrolu poradcovi chovu a chovateľským orgánom, podľa potreby i za účasti veterinárneho lekára. Ďalšie povinnosti sú uvedené v iných predpisoch zväzu.
3.8 Organizácia, resp. poradca chovu musia byť chovateľom o situácii informovaní, chovateľ predloží veterinárne osvedčenie o likvidácii nákazy a ukončení karantény.

4. Ostatné povinnosti sú uvedené v iných predpisoch SZCH.

5. Chovateľom NIE JE DOVOLENÉ
5.1 Odchovávať potomstvo bez PP od rodičov, ktorí patria k ušľachtilým mačkám.
5.2 Používať na párenie zvieratá bez platnej chovnosti, páriť chovné zvieratá s nechovnými.
5.3 Zasahovať do anatomickej stavby a fyziologických funkcií inak zdravej mačky (amputácia pazúrov, operácia hlasiviek a pod.) s výnimkou kastrácie.
5.4 Nie je dovolené predávať alebo držať mačky s FIFe rodokmeňom v obchodoch so zvieratami alebo ich používať na experimentálne testovanie. Tiež nie je dovolené členom FIFe ich organizáciám ponúkať mačky, alebo služby ako krytie. Zákaz účastí na aukciách so zvieratami osobne alebo na internete.

 

III. Plemenitba

  1. Pre plemenitbu - odchov - je možné použiť iba zdravé chovné zvieratá po dosiahnutí veku 1 roka u mačiek a 10 mesiacov u kocúrov (viď kapitola V - Chovnosť zvieraťa).
  2. Každé zamýšľané krytie mačky je nutné dopredu prejednať s poradcom chovu, ktorý k nemu dáva pred uskutočneným krytím písomný súhlas na predpísanom tlačive. K žiadosti o krytie chovateľ prikladá fotokópie PP mačky a všetkých navrhovaných kocúrov a ich výstavný posudok dokladujúci platnú chovnosť. Poradca chovu je oprávnený nevhodné spojenie neschváliť a navrhnúť iné.
  3. Ak je zo zdravotných dôvodov nutné mačku nakryť medzi 10 - 12 mesiacom veku, je nutné priložiť veterinárny atest s odôvodnením. S takýmto krytím musí písomne súhlasiť aj poradca chovu.
  4. Krytie zahraničným kocúrom z členského klubu FIFe schvaľuje poradca chovu obvyklým spôsobom. Po kontrole vrhu z takéhoto spojenia podáva poradca chovu písomnú správu o vrhu hlavnému poradcovi chovu (počet, farba, kvalita mačiatok).
  5. Krytie kocúrom z klubu, ktorý nie je členom FIFe, dopredu schvaľuje OK s právom stanoviť podmienky.
    5.1 Všeobecne je chovateľom zakázané (aj mimo FIFe) pripustiť použitie zvieraťa k páreniu, ktoré by odporovalo registračnému poriadku FIFe, alebo Zákonu o ochrane zvierat.
  6. Chovateľ poradcovi chovu hlási vrh do 7 dní po narodení mačiatok. Poradcovi treba nahlásiť aj vrh mŕtvych mačiatok alebo potrat mačky. Pri vrhu viac ako 6 živých mačiatok, alebo ak si to poradca chovu osobitne vyžiada, hlási chovateľ narodenie vrhu neodkladne (telefonicky a pod.). Pri kontrole vrhu má poradca chovu nárok na paušálnu náhradu a na úhradu cestovného (verejným dopr. prostriedkom, podľa dohody aj individuálnym dopr. prostriedkom).
  7. Mená mačiatok z toho istého vrhu musia začínať rovnakým písmenom (začať sa môže ľubovolným písmenom). Nasledujúci vrh v tej istej chovateľskej stanici (od ktorejkoľvek mačky) začína ďalším písmenom abecedy. V krycom liste sa uvádzajú najprv kocúri, potom mačky. Originál krycieho listu chovateľ odošle plemennej knihe, 1 kópia patrí poradcovi chovu a tajomníkovi ZO.
  8. Postup pri žiadosti o preukazy pôvodu mačiek sa riadi ustanovením Evidencie chovu (viď. kapitola X) a Preukazy pôvodu (viď kapitola VII). Chovateľom oneskorene zaslaný, neúplne alebo chybne vyplnený krycí list môže mať za následok zvýšenie poplatku PP.
  9. Mačiatka nedostatočne vyvinuté, zaťažené exteriérovými vadami alebo z iných dôvodov nevhodné do chovu musí chovateľ z rozhodnutia poradcu chovu z chovu vyradiť. Pokiaľ sa nejedná o morfologicky výrazné defektné mačiatka a nedôjde k ich utrateniu, musia byť ich PP na prednej strane opatrené pretlačou „NEVHODNÉ K CHOVU“. Nevhodnosť k chovu vyjadrí poradca chovu na krycom liste v rubrike „Vyjadrenie poradcu chovu“ a svoje rozhodnutie zdôvodní.
  10. Proti rozhodnutiu poradcu chovu má chovateľ právo sa odvolať najneskôr do 15 dní k hlavnému poradcovi chovu, resp. k OK.
  11. Utratenie výrazne defektných mačiatok (event. nadbytočných mačiatok, ak im chovateľ nemôže zabezpečiť vhodné podmienky) je možné previesť len odborne spôsobilou osobou (v súlade Zákona o ochrane zvierat § 115/1995 Zb.). Ustanovenie je všeobecne platnou podmienkou pre utratenie zvieraťa.
  12. V prípade, že sa v určitej chovateľskej stanici opakovane objavia vrodené vady, nedostatočný vývin, alebo vzrast mačiatok, je OK oprávnená (spravidla na podnet poradcu chovu), situáciu preriešiť a zistené nedostatky na strane chovateľa riešiť.
  13. Chovná mačka môže mať najviac 3 vrhy živých mačiatok v priebehu 2 rokov. Chovateľ je povinný urobiť také opatrenia, aby nedošlo k neplánovanému krytiu mačky.
    13.1 Chovná mačka nesmie byť nakrytá druhým kocúrom počas 3 týždňov od prvého (predchádzajúceho) krytia.
    13.2 Mačka, ktorá potrebuje opakovane cisársky rez by nemala byť používaná v ďalšom chove.
  14. PP sa obyčajne vydávajú na 6 mačiatok vo vrhu. Keď sa narodí viac mačiatok a chovateľ je schopný zaistiť ich výživu (napr. náhradnú matku) a mačiatka sú primerane vyvinuté, vystaví plemenná kniha PP na vyšší počet mačiatok.
  15. Podmienkou pre uplatnenie bodu 14 je kladné vyjadrenie poradcu chovu, ktorý vykoná 2 kontroly vrhu, prvú vo veku 3 dní a druhú v zvyčajnom termíne.
    15.1 Všetkým narodeným mačiatkam by mala byť venovaná náležitá pozornosť, ak sa takéto problémy vyskytnú.
  16. Mačiatka nesmú opustiť domov pred dovŕšením veku 12 týždňov a majú byť plne vakcínované proti Panleukopenii, Calici vírusom a infekčnej Rinotrachitíde, ak nie je ináč doporučené veterinárnym lekárom.
    16.1 Aby sa chovateľ vyvaroval nedorozumeniam pri predaji mačiatok, je vhodné uzatvoriť písomnú
    zmluvu o predaji.
  17. Odovzdanie mačiatok náhradnej matke (dojčiacej) zo zdravotných dôvodov je chovateľ povinný oznámiť poradcovi chovu.
  18. Predaj kotnej mačky (alebo premiestnenie) sa považuje za výnimočný (závažné dovody majiteľa, import a pod.). Mačiatka nesú potom meno chovateľskej stanice nového majiteľa.
  19. Chovné použitie nepočujúcich mačiek - hluchých je ZAKÁZANÉ.
  20. Povinnosťou majiteľov bielych mačiek všetkých plemien, pri ktorých je dominantné biele zafarbenie srsti spojené s farbou očí (w 61, w 62, w 63) je predložiť veterinárne potvrdenie, že sluchové schopnosti mačky nie sú narušené. Metóda overovania kvality sluchu nie je stanovená - postačí veterinárny atest o vyšetrení sluchu.
  21. Pri plemenitbe bielych mačiek (kocúrov) sú chovatelia (majitelia) pred uskutočnením krytia povinní navzájom požadovať predloženie veterinárneho atestu, že sluchové vlastnosti mačky odpovedajú norme.
  22. Dospelá mačka (kocúr) s pupočným pruhom sa nesmie používať v chove.
  23. Mačky všetkých plemien, ktoré sú používané na chovný účel, musia mať hmatové fúzy, ktoré sú nevyhnutné pre priestorovú orientáciu.
  24. Chovateľ (majiteľ) mačky je povinný zabezpečiť, aby zviera s vadou, t. j. defektom, nebolo použité v chove. Porušenie tejto povinnosti je hodnotené ako priestupok.


IV. Príbuzenská a experimentálna plemenitba

  1. Za príbuzenskú plemenitbu v zmysle Chovateľského poriadku sa považuje párenie vlastných súrodencov (aj rôznych druhov) medzi sebou a párenie rodičov s ich priamymi potomkami.
  2. Príbuzenská plemenitba je prípustná len pri dodržaní platného Zákona o ochrane zvierat a je vo všetkých prípadoch považovaná za plemenitbu experimentálnu a podlieha schváleniu OK.
    2.1 K príbuzenskej plemenitbe musí byť daný dopredu súhlas OK a hlavného poradcu chovu. Musí byť stanovený zámer tohoto párenia. Súhlas môže byť viazaný na podmienky riadnej plemenitby, s vymedzením chovateľského využitia zvierat. Tieto vrhy podliehajú prísnej selekcii a ich kontrola je vyhradená hlavnému poradcovi chovu.
  3. Podobné pravidlá platia aj pre experimentálnu plemenitbu, kde sa jedná o kríženie medzi plemenami, alebo párenie inak nevhodných partnerov (v zmysle CHP „Vhodné a nevhodné formy párenia mačiek“; párenie mačiek, keď ich sfarbenie nie je v príslušnom plemene uznané, za účelom vyšľachtenia nových farebných variet, prípadne nových plemien).
    3.1 Pri zápise takýchto mačiatok do plemennej knihy (SEPKM) môže byť uplatnená podmienka posúdenia mačiatok vo veku 6 až 10 mesiacov.
    3.2 Pri nedovolenom krytí medzi plemenami, nedovolenej príbuzenskej plemenitbe alebo pri nedovolenom experimente može byť majiteľ mačky alebo kocúra postihnutý.
    3.3 Zásadnou formou postihu za nedodržanie podmienok stanovených pre príbuznú a experimentálnu plemenitbu je odoprenie práva na vystavenie PP.


V. Chovnosť zvieraťa

  1. Pod pojmom chovnosť zvierat sa u kocúrov aj mačiek rozumie splnenie podmienok stanovených v Chovateľskom poriadku potrebných na použitie zvieraťa na krytie a odchov potomstva.
  2. Trvalá chovnosť sa dá získať na základe posúdenia na výstave mačiek v súlade s výstavným poriadkom. Uznáva sa len chovnosť získaná na výstave usporiadanej členským klubom FIFe.
  3. Zviera musí byť (k získaniu trvalej chovnosti) posúdené vo veku nad 10 mesiacov (trieda otvorená)
    a ohodnotené známkou:

    3.1 Kocúr výhradne známkov VÝBORNÁ na národnej, alebo medzinárodnej výstave.
    3.2 Mačka výhradne známkov VÝBORNÁ na národnej, alebo medzinárodnej výstave.
  4. Ak je zviera z krajín non-FIFe (napr. CFA, WCF, GCCP ...) posúdené na výstave FIFe v triede otvorenej, získa známku zodpovedajúcu Chovateľskému poriadku, je mu priznaná chovnosť po predložení výstavného posudku.
    4.1 V prípade dovozu zvieraťa so získanými titulmi udelenými na výstavách FIFe je chovateľ povinný požiadať plemennú knihu o uznanie chovnosti alebo titulov zvieraťa bezodkladne po nadobudnutí (dovezení), spravidla súčasne so žiadosťou o registráciu.
  5. Tituly musia byť potvrdené plemennou knihou na podklade predloženej dokumentácie. Priznanie titulu je vpísané do PP k menu zvieraťa.
  6. Za výnimočných okolností, ak si to vyžaduje záujem rozvoja chovu môže OK na podklade žiadosti chovateľa povoliť, alebo sama previesť posúdenie zvieraťa, len za účelom získania chovnosti, mimo výstavu. Náklady hradí chovateľ.
  7. Zrušenie chovnosti (pretlačou „Nevhodné do chovu“ v PP) môže byť navrhnuté:
    Na výstave
    7.1 Ak zistí posudzovateľ u zvieraťa defekt vyraďujúci z chovu, prejedná v prítomnosti chovateľa návrh na vyradenie s iným posudzovateľom.
    7.2 Posudzovateľ vezme od chovateľa originál PP a v posudku jeho prevzatie potvrdí. Ak nie je PP odovzdaný, výstavný výbor chovateľovi nevydá posudok a prípad je kvalifikovaný ako priestupok.
    Mimo výstavy
    7.3 Návrh na zrušenie chovnosti podáva poradca chovu, hlavný poradca alebo OK, ak sa zistia
    opakované defekty u potomstva z párenia rôznymi partnermi, alebo u zvieraťa samotného.
  8. Zadržaný PP sa posiela k vybaveniu hlavnému poradcovi chovu. Hlavný poradca chovu je povinný
    návrh na vyjadrenie preskúmať.
    8.1 Chovateľ má právo proti návrhu na vyjadrenie podať odvolanie na OK. K návrhu na zrušenie chovnosti prikladá poradca chovu, alebo odvolajúci sa chovateľ kompletnú dokumentáciu o zvierati.
  9. Hlavný poradca chovu je oprávnený chovnosť zvieraťa dočasne pozastaviť a je povinný návrh so svojím stanoviskom predložiť OK.
    9.1 OK rozhodne s konečnou platnosťou až na základe rozboru všetkých dostupných odborných informácií (môže si vyžiadať doplnenie aj prevedenie zvieraťa).
    9.2 Ak je nutné zrušiť chovnosť zvieraťu natrvalo, alebo stanoví podmienky overovacieho párenia a potom podľa výsledku zabezpečí záznam.
  10. Na výstavách je povolená, mimo výstavný poriadok výhradne mimo súťaž, tzv. Kontolná trieda, ale len pri rešpektovaní všetkých zvyčajných hygienických podmienok. Posúdiť sa môže zviera neuvedené vo výstavnom katalógu.
    10.1 So súhlasom OK za účelom získania chovnosti, ktoré následkom úrazu, prekonanej choroby, či
    po operácii má exteriérovú vadu, alebo inú vadu vylučujúcu možnosť získania chovnosti v súťaži.
    10.1 a Pôvod exteriérovej vady musí byť doložený atestom veterinárneho lekára, ktorý úraz ošetril, resp. zákrok vykonal.
    10.1 b Požiadavka na posúdenie k získaniu chovnosti na výstave mimo súťaž musí byť s kladným vyjadrením poradcu chovu.
    10.1 c Je žiadúce anonymné posúdenie pre získanie chovnosti.
    10.1 d Hluchá mačka takýmto spôsobom chovnosť získať nemôže.
    10.1 e Ustanovenie o ateste od veterinárneho lekára sa netýka zálomku na chvoste, ktorý vyšetrujú výhradne určené pracoviská.
    10.2 Na žiadosť chovateľa, za účelom určenia plemena, zaradenie do farebnej variety, predvedenie pred zaregistrovaním do plemennej knihy, alebo ďalších prípadov na žiadosť OK s posúdením výhradne v tzv. kontrolnej triede.
    10.3 Zviera určené k posúdeniu v kontrolnej triede môže byť vystavené len za predpokladu, že je uvedené v katalógu a s veterinárnou prehliadkou. Vo všetkých ostatných prípadoch musí byť
    držané oddelene.
    10.4 Pokiaľ zviera určené k posúdeniu v kontrolnej triede nebolo prehliadnuté veterinárnym lekárom, musí byť oddelené a tak posudzované.


VI. Podmienky krytia, chovní kocúri

  1. Chovný kocúr je starý najmenej 10 mesiacov so získanou chovnosťou (viď. kapitola V). Môže byť uvedený v zozname chovných kocúrov.
    1.1 Predtým, ako bude kocúr po prvýkrát použitý v chove, musí mať veterinárne potvrdenie, ktoré potvrdzuje, že vajíčka sú normálne vyvinuté a obe zostúpili do mieška.
  2. Chovnosť kocúra nie je podmienená uvedením v tomto zozname, ani vekom, pokiaľ je v dobrej kondícii
  3. Zvyčajne sa prináša mačka ku kocúrovi, je však možná aj iná dohoda. Chovateľ je povinný vytvoriť k páreniu primerané podmienky a zaistiť identitu oboch zvierat.
    3.1 Chovní kocúri, ktorí musia byť v uzatvorených priestoroch by mali mať min. 6 m2 priestoru s
    min. výškou 1,8 m. Najmenej 2 m2 by mali byť uzatvorené a chránené pred zlým počasím. Ak je tento priestor rozdelený, mal by byť väčší. V celom priestore by malo byť najmenej jedno horizontálne členenie priestoru, vrátane priestoru na spanie a oddych.
  4. Chovatelia sú povinní navzájom si doložiť:
    4.1 Platné členstvo v SZCH alebo inej chovateľskej organizácii.
    4.2 Platnú chovnosť zvieraťa.
    4.3 Zdravotný stav zvierat a povinné očkovanie.
    4.4 Súhlas poradcu chovu na predpísanom tlačive.
  5. Podmienky párenia sú zavislé na vzájomnej dohode chovateľov.
    5.1 Doporučuje sa o krytí uzatvoriť písomnú zmluvu, určiť výšku poplatku, jeho splatnosť, poskytnutie náhradného krytia, alebo vrátenie krycieho poplatku.
    5.2 Chovatelia majú právo navzájom požadovať pre krytie aj nepovinné očkovania.
  6. Majitelia majú právu požadovať navzájom:
    6.1 Veterinárny atest o zdravotnom stave zvieraťa.
    6.2 Doklad o očkovaní.
    6.3 Knihu vrhov a krytia.
    6.4 Výsledky zdravotných vyšetrení (FeLV, FIV, FIP, PKD, HCM a pod.).
    6.5 Prípadne ďalšie doklady.
  7. V priebehu jednej ruje môže byť mačka nakrytá len jedným kocúrom. Minimálny časový odstup medzi krytím dvomi rôznymi kocúrmi musí byť 3 týždne.
    7.1 Chovní kocúr sa môže v priebehu 14 dní použiť k nakrytiu najviac 2 mačiek s výnimkou jedného náhradného krytia, ktoré je možne poskytnúť navyše.


VII. Preukazy pôvodu

  1. Preukazy pôvodu vystavuje SPKM na žiadosť chovateľa súčasne so zápisom do plemennej knihy.
    1.1 Do plemennej knihy sa podľa zvyčajného systému zapisujú všetky žijúce mačiatka z každého krytia.
    1.2 Preukazy nie je možné vydať dodatočne.
  2. Vystavenie PP je závislé na nasledujúcich podmienkach, ktoré musí chovateľ spĺňať:
    2.1 Chovateľ spĺňa podmienky členstva (viď Kapitola II, bod 2).
    2.2 Chovateľ spĺňa podmienky ustanovenia Evidencie chovu a plemenitby mačiek (viď. Kapitola IX, bod 2).
    2.3 Žiadosť o zápis mačiatok a žiadosť o vystavenie PP musí mať tieto náležitosti:
    2.3 a Pri prvom krytí niektorého z rodičov sa spoločne s krycím listom posiela SPKM fotokópia rodokmeňa.
    2.3 b Rodičia vrhu v dobe krytia spĺňali podmienky chovnosti a veku.
    2.3 c Ku krytiu bol vydaný písomný súhlas poradcu chovu.
    2.3 d Narodenie mačiatok bolo v predpísanom termíne nahlásené poradcovi chovu.
    2.3 e Vrh bol poradcom chovu skontrolovaný a jeho stanovisko k vydaniu PP je kladné.
    2.3 f Žiadosť bola SPKM odovzdaná do 8 týždňov po narodení mačiatok.
  3. PP nebudú vydané ak:
    3.1 Chovateľovi bol právoplatným kárnym rozhodnutím obmedzený výkon členských práv k chovateľskej stanici alebo plemenitbe.
    3.2 Poradca chovu vopred a písomne párenie neschválil alebo nedoporučil PP vydať.
    3.3 Farby mačiatok nezodpovedajú po predkoch po genetickej stránke, alebo mačiatka nemajú zodpovedajúce plemenné znaky.
  4. Ak je chovateľ súčasne aj poradca chovu, podlieha jeho chov (aj príslušníka rodiny) do právomoci iného poradcu chovu.
  5. Plemenná kniha vystaví PP do 30 dní od dátumu odoslania krycích listov chovateľom (rozhoduje pečiatka pošty).
  6. PP zvierat zaregistrovaných do SEPKM musia byť na prednej strane označené výraznou pretlačou „Experimentálny chov“.
  7. Na žiadosť chovateľa vystaví plemenná kniha za stratený alebo znehodnotený PP duplikát za vyšší, stanovený poplatok.
  8. PP sú verejné listiny. Zápisy a opravy v hlavičke PP prevádza výhradne SPKM. Opravy a doplnky musia byť datované.
  9. Každá zmena majiteľa mačky musí byť na PP vyznačená. Za záznam zodpovedá predchádzajúci majiteľ. Platnosť PP môže byť pozastavená alebo obmedzená, ak sú záznamy neúplné, chybné, nečitateľné alebo neoprávnene opravené.


VIII. Chovateľské stanice

  1. Chovateľská stanica je chránené menovité označenie priznávané chovateľovi mačiek organizovanému v SZCH. Oprávňuje ho k prevádzaniu plemenitby v súlade s platným Chovateľským poriadkom.
    1.1 Vlastniť a používať chovateľskú stanicu mimo FIFe je neprípustné.
  2. Majiteľom chovateľskej stanice sa môže stať riadny člen zväzu starší ako 18 rokov, mladý chovateľ po dosiahnutí 15 rokov len so súhlasom rodičov, alebo zákonného zástupcu.
    2.1 Majiteľ chovateľskej stanice je fyzická osoba.
    2.2 Chovateľská stanica nemôže byť spoločným vlastníctvom viacerých osôb, ani v príbuzenskom vzťahu.
    2.3 Chovateľská stanica je osobným vlastníctvom chovateľa, rovnaký názov nesmie byť iným chovateľom používaný.
    2.4 Chovateľ má právo len na jednu chovateľskú stanicu a jej názov je nezmeniteľný.
  3. O priznanie chráneného názvu chovateľskej stanice chovateľ požiada pred uskutočnením prvého odchovu. Na formulári, ktorý si vyžiada od poradcu chovu uvedie 4 názvy možných názvov chovateľskej stanice v požadovanom poradí.
    3.1 Plemenná kniha sprostredkuje za poplatok registráciu chovateľskej stanice pod jedným z navrhnutých názvov, na ktorý chovateľovi vystaví písomné osvedčenie a pridelí evidenčné číslo. Dodatočná oprava, alebo zmeny nie sú prípustné, s výnimkou technickej chyby.
    3.2 Medzinárodná ochrana názvu chovateľskej stanice registráciou sekretariátom FIFe je pre chovateľské stanice od 31. 12. 1995 povinná. Právo používať chránený názov chovateľskej stanice nastáva okamžikom zápisu do Medzinárodnej knihy chovateľských staníc FIFe.
  4. Názov chovateľskej stanice nesmie byť dlhší ako 15 znakov.
    4.1 Súčasťou názvu chovateľskej stanice je kód < SK >. Znaky pre kód < SK > sa nezapočítavajú v dĺžke názvu chovateľskej stanice.
  5. Meno chovateľskej stanice je chovateľ povinný uvádzať pri všetkých svojich odchovoch. Spolu s menom zvieraťa tvorí neoddeliteľnú súčasť celého mena mačky. Celé meno nesmie prevyšovať 50 znakov.
  6. Vlastníctvom chovateľskej stanice sa rozumie priznanie chráneného názvu chovateľskej stanice, vrátane jeho medzinárodnej registrácie.
    6.1 Názov chovateľskej stanice je vlastnícky viazaný na osobu majiteľa a môže byť prevedený na inú osobu výhradne dedičstvom.
  7. Odchovávať mačiatka bez vlastníctva chovateľskej stanice, alebo pod menom chovateľskej stanice iného majiteľa je neprípustné. Odchov mačiatok a vystavovanie PP sú viazané na vlastníctvo chovateľskej stanice, ktorá oprávnene musí užívať ako súčasť menného označenia aj kód < SK >.
    7.1 Majiteľ chovateľskej stanice toto právo preukazuje osvedčením vystaveným plemennou knihou mačiek.
  8. Chovateľská stanica zaniká:
    8.1 Ak sa jej chovateľ písomne zriekol a toto vyhlásenie doručil plemennej knihe.
    8.2 Chovateľovi bola právoplatným kárnym rozhodnutím chovateľská stanica zrušená.
    8.3 Chovateľ zomrel a právo neprešlo na dediča.
    8.4 Ak chovateľovi zaniklo členstvo v SZCH z akýchkoľvek dôvodov.
  9. Ak prešli práva chráneného názvu chovateľskej stanice na dediča, platí podmienka jeho členstva v zväze a povinnosť do 6 mesiacov po nadobudnutí dedičstva oznámiť a doložiť potrebné skutočnosti plemennej knihe. V opačnom prípade názov chovateľskej stanice zaniká.
  10. Ak zanikla chovateľská stanica, môže byť znova ten istý názov priznaný najskôr po 20 rokoch.
  11. Ak majiteľ chovateľskej stanice zriadenej podľa starých predpisov, ktorá nie je registrovaná sekretariátom FIFe (nemá právo použiť SK), nie je oprávnený odchovávať mačiatka s preukazom pôvodu.
    11.1 Odchov mačiatok v medzinárodne registrovanej chovateľskej stanici, zriadenej podľa starých predpisov je kvalifikovaný ako vážny priestupok a PP nemôžu byť plemennou knihou vydané.


IX. Evidencia chovu a plemenitby mačiek - zápisný poriadok

  1. Evidencia chovu a plemenitby mačiek je vedená centrálne plemennou knihou mačiek, ktorá je poverená vedením dvoch autentických plemenných kníh.
    1.1 Slovenská plemenná kniha (SPKM).
    1.2 Slovenská experimentálna kniha mačiek (SEPKM).
  2. Do plemenných kníh sa podľa zvyčajného spôsobu zapisujú zvieratá za podmienky, že sú chované riadnymi členmi SZCH.
    2.1 Do príslušnej plemennej knihy sa zapisujú:
    2.1 a Vrhy mačiatok odchovaných v chovateľskej stanici člena SZCH.
    2.1 b Zvieratá s PP (t.j. ušľachtilé mačky) získané členom SZCH, pochádzajúce z inej národnej organizácie FIFe (podľa podu 3.1).
    2.1 c Zvieratá s PP (t.j. ušľachtilé mačky) získané členom SZCH, pochádzajúce z organizácie mimo FIFe, napr. WCF, CFA, GCCF... (podľa podu 3.2).
  3. O zápis do plemennej knihy treba požiadať do 8 týždňov po narodení mačiatok alebo nadobudnutia mačky.
    3.1 O zápis dovezenej mačky z členského klubu FIFe je treba požiadať do 8 týždňov po nadobudnutí mačky.
    3.2 O zápis importovaných zvierat z nečlenských klubov FIFe je treba požiadať až po uznaní pôvodu zvieraťa chovateľskou komisiou. Pre oznámenie takéhoto dovozu chovateľskej komisii, platí lehota 8 týždňov.
  4. Pri zápise do SPKM okrem splnenia podmienok v bodoch 2 a 3 treba splniť ešte tieto podmienky:
    4.1 Zviera zodpovedá uznanému plemenu.
    4.2 Obaja rodičia, všetci prarodičia a praprarodičia (generácia 1 až 3) patria k tomu istému plemenu, prípadne plemennej skupine a sú zapísaný v SPKM, SEPKM, alebo zodpovedajúcej zahraničnej plemennej knihe.
  5. Pri zápise do SEPKM okrem splnenia podmienok v bodoch 2 až 3 treba splniť aspoň jednu z nasledovných podmienok:
    5.1 Zviera zodpovedá uznanému plemenu, pre ktoré je vypísaná výstavná trieda novicov.
    5.1 a Pre zápis do SEPKM musí mačka aj kocúr získať v triede novicov (vo veku od 10
    mesiacov) známku výborná za podmienok určených výstavným poriadkom.
    5.2 Zviera pochádza z párenia v jednotlivých etapách šľachtenia nového plemena, alebo novej farebnej variety z experimentálnej plemenitby povolenej OK.
    5.2 a Pre zápis do SEPKM dáva súhlas OK a spravidla sa zviera posúdi vo veku 6až 10 mesiacov.
    5.3 Výnimočne možno do SEPKM zapísať zviera neodpovedajúce uznanému plemenu a nepochádzajúce z povoleného experimentu (ak je účelom pre založenie alebo vytvorenie nového plemena).
    5.3 a Zápis do SEPKM sa prevedie (so súhlasom OK) až po posúdení na výstave, za predpokladu, že existuje aspoň provizórny štandard). Pokiaľ zviera PP má, prechádza do zápisu SEPKM na základe súhlasu OK.
  6. Pri novicoch platí ešte podmienka, že každé zviera v triede novicov sa môže o zápis do plemennej knihy a vydanie experimentálneho PP uchádzať len jedenkrát.
  7. Pre vystavenie v triede novicov je potrebné k prihláške priložiť písomný súhlas s vystavením, ktorý vydala OK.
  8. Zvieratá zapisované do SEPKM, podľa bodu 5.3 môžu byť prevedené do SPKM po uznaní nového plemena, alebo farebnej variety a za predpokladu, že plne zodpovedajú štandardu a majú oboch rodičov, prarodičov, praprarodičov (generácia 1 až 3 - bod 4.) zapísaných v SPKM alebo SEPKM.
    8.1 O prevedenie požiada chovateľ po ukončení uznávacieho riadenia plemennú knihu, ktorá vydá nové PP bez pretlače „experimentálny chov“.
  9. Posúdenie, že zviera zodpovedá štandardu je nutné vykonať na výstave za bežných podmienok podľa výstavného poriadku a za predpokladu, že existuje definitívny štandard plemena, resp. farebnej variety.
  10. Za plemená, resp. príbuzné plemená (plemenné skupiny) sa považujú plemená uvedené v aktuálnom zozname plemien uznaných FIFe.
  11. Ak uhynie zviera zapísané v SPKM, SEPKM je povinnosťou majiteľa uhynutého zvieraťa, aby túto skutočnosť ohlásil plemennej knihe a predložil PP k prevedeniu záznamu o úhyne.
    11.1 Podobne treba postupovať, ak sa zviera stratilo.
  12. Použiť PP pre iné zviera je ZAKÁZANÉ. Členom FIFe je zakázané mačky získané od iného člena FIFe alebo získané aj od člena inej organizácie umýselne registrovať pod iným menom.
  13. Pre určenie konkrétnej farebnej variety v súvislosti so zápisom do plemennej knihy a vystavením PP, resp. pri preradení zvieraťa s opravou PP je možné využiť ustanovenie o vystavení zvierat v kontrolnej triede na medzinárodnej výstave (viď. V, bod 10).


X. Dovoz a vývoz zvierat

  1. Dovoz zvierat podlieha z chovateľského hľadiska výhradne pravidlám o zápise do plemennej knihy a povinnosti do 8 týždňov po nadobudnutí oznámiť písomne plemennej knihe, priložiť fotokópiu PP a doklad o transfere medzinárodnými členskými organizáciami.
  2. OK môže vydať predpis obmedzujúci vývoz mačiatok po prejednaní v predsedníctve SZCH, ak by to bolo v záujme chovu. Vývoz sa môže regulovať, nie zakázať.
  3. O vývoz podliehajúci regulácie je nutné dopredu požiadať OK.
  4. Regulačné opatrenie musí byť vhodným spôsobom oznámené (obežníkom a pod.).


XI. Záverečné ustanovenia

  1. Zmeny a doplnky k Chovateľskému poriadku sú neoddeliteťnou súčasťou Chovateľského poriadku a budú vhodne zverejnené.
  2. Výnimky z Chovateľského poriadku povoľuje OK a vo vymedzených prípadoch hlavný poradca chovu.
  3. Tento chovateľský poriadok platí od 1. 1. 2004.


PRÍLOHY CHOVATEĽSKÉHO PORIADKU

Vhodné a nevhodné formy párenia mačiek

  1. Príloha je záväznou súčasťou chovateľského poriadku mačiek. Usmerňuje pravidlá plemenitby a členovia SZCH sú povinní riadiť sa jej pokynmi.
    1.1 Príloha je odborným materiálom pre prácu chovateľa a poradcu chovu.
    1.2 Doplnky, zmeny a výnimky vydáva Odborná komisia.
  2. Vhodnosť párenia mačiek podľa jednotlivých kritérií je kvalifikovaná tromi stupňami:
    2.1 Párenie doporučené - optimálne spojenie k prednostnému použitiu v plemenitbe.
    2.2 Párenie prípustné - ostatné spojenie v súlade s CHP a jeho prílohami.
    2.3 Párenie nežiadúce - spojenie odporujúce CHP a jeho prílohám, teda spojenie nedovolené.
  3. Ustanovenia sú v jednotlivých prípadoch doplnené:
    3.1 Výnimky s úľavami.
    3.2 Prechodné ustanovenia.


A. Párenie podľa plemennej príslušnosti a typu srsti.

  1. Doporučené
    1.1 Párenie v rámci plemennej skupiny a plemena medzi mačkami.
    1.1 a S rovnakou dĺžkou srsti.
    1.1 b S rovnakou štruktúrou a typom srsti.
  2. Prípustné
    2.1 Ostatné prípustné párenia medzi mačkami.
    2.1 a S totožnou vlohou pre dĺžku srsti (viď. pozn. č. I)
    2.1 b S totožnou štruktúrou a typom srsti (viď. pozn. č. I)
  3. Nežiadúce
    3.1 Párenie odporujúce CHP - párenie medzi plemenami.
  4. Výnimky
    4.1 Párenie medzi plemenami v rámci schváleného experimentu - schvaľuje OK.


B. Párenie podľa sfarbenia očí.

  1. Doporučené
    1.1 Párenie mačiek s rovnakou farbou očí.
  2. Prípustné
    2.1 Párenie modrookých, oranžovookých a rôznookých medzi sebou.
    2.2 Párenie mačiek odlišného sfarbenia očí v rámci plemena, pri ktorých je rozdielnosť v rámci tej istej variety povolená šťandardom (viď. pozn. č. II)
  3. Nežiadúce
    3.1 Párenie mačiek zelenookých s mačkami ostatných sfarbení očí, mimo vymenovaných plemien (viď. pozn. č. III)
  4. Výnimky
    4.1 Jednotlivé prípady schválených experimentov - schvaľuje OK, resp. HPCH.
    4.2 Párenie perzských, resp. exotických mačiek s odznakmi s perzskými, resp. exotickými bez odznakov, s výnimkou zelenookých - schvaľuje príslušný poradca chovu.
    4.3 Párenie siamských, resp. balinézskych (s odznakmi) s výnimkou bielych orientálneho krátkosrstého, resp. dlhosrstého typu s orientálnymi krátkosrstými, resp. dlhosrstými (bez odznakov) - schvaľuje príslušný poradca chovu (viď. pozn. č. II, IV).


C. Párenie podľa intenzity pigmentácie v srsti

  1. Doporučené
    1.1 Párenie s rovnakou intenzitou pigmentácie návzájom (plne pigmentované medzi sebou, s barmským sfarbením medzi sebou, s odznakmi medzi sebou).
  2. Prípustné
    2.1 Párenie v rámci rovnakej plemennej skupiny, ale s rozdielnou intenzitou pigmentácie tam, kde to nedoporučuje časť B.
  3. Nežiadúce
    3.1 Ostatné párenia mačiek s rozdielnou intenzitou pigmentácie v srsti, bez významu pre rozvoj chovu.
  4. Výnimky
    4.1 Jednotlivé prípady schválených experimentov.


D. Párenie podľa sfarbenia srsti.

  1. Doporučené
    1.1 Párenie rovnakého sfarbenia (vrátane zodpovedajúcich farieb korytnačinovej) medzi sebou s geneticky zhodnou podstatou, s výnimkou bielych mačiek všetkých plemien (netýka sa SIA w 67).
    1.2 Párenie bielych mačiek s mačkami ostatných farieb, na základe rozboru rodokmeňa a s ohľadom na zdedené vlohy, pri dodržaní ostatných pravidiel (viď. pozn. č. V).
  2. Prípustné
    2.1 Párenie plných, základných sfarbení srsti s mačkami zriedených farieb, korytnačinových, pri analogickom genotype.
    2.2 Párenie mačiek s bielou škvrnitosťou - bicolor, harlekýn a v sfarbení van (vrátane mačiek korytnačinových s bielou s mačkami bez bielych škvŕn, bez prejavu kresby v srsti (jednofarebných a bez tipingu).
  3. Nežiadúce
    3.1 Párenie mačiek s bielymi škvrnami s mačkami bielymi, pokiaľ párenie nezodpovedá podmienkam časti D 1 a 2 (rozbor rodokmeňa s ohľadom na zdedené vlohy), (viď. pozn. č. V).
    3.2 Párenie mačiek s bielymi škvrnami s mačkami striebornými, s pigmentom a s akromelanickými odznakmi.
    3.3 Párenie mačiek s bielymi škvrnami s kresbou alebo s predpokladaným prejavom vlohy pre kresbu - pri ostatných plemenách neuvedených v časti D 1 a 2.
    3.4 Párenie dvoch bielych mačiek navzájom (netýka sa SIA w 67).
  4. Výnimky
    4.1 Jednotlivé prípady schválených experimentov - schvaľuje OK.
    4.2 Párenie uvedené v časti D 3.1 a D 3.2 sú prípustné u plemien, kde k tomu zodpovedá štandard.


E. Párenie podľa prejavu kresby v srsti.

  1. Doporučené
    1.1 Párenie s totožnou vlohou a totožným prejavom kresby v srsti navzájom.
  2. Prípustné
    2.1 Párenie mačiek bez kresby (jednofarebných) s mačkami s kresbou - prechodné ustanovenie.
    2.2 Párenie mačiek s vlohou pre jednofarebnosť (bez kresby) s mačkami s vlohou pre prejav kresby - prechodné ustanovenie.
    2.3 Párenie mačiek s rôznymi prejavmi kresby navzájom - prechodné ustanovenie.
  3. Nežiadúce
    3.1 Opakované párenie, ak predchádzajúci vrh preukázal nedostatky v prejave kresby, alebo potlačenie kresby.
    3.2 Párenie kombinovaných vlôh pre kresbu a vlohou pre bielu škvrnitosť (s výnimkou plemien, kde sú tieto variety povolené).
  4. Výnimky
    4.1 Jednotlivé prípady schválených experimentov - schvaľuje HPCH.


F. Párenie podľa prejavu tipingu - striebornosti.

  1. Doporučené
    1.1 Párenie s tým istým prejavom a stupňom prejavu tipingu medzi sebou (shell x shell, shaded
    x shaded).
  2. Prípustné
    2.1 Párenie s rôznym stupňom prejavu druhu tipingu medzi sebou (shell x shaded).
    2.2 Párenie zlatých mačiek s činčilami a strieborne tieňovanými mačkami, pokiaľ je v ich genotype dokázaná vloha pre zlaté sfarbenie - schvaľuje poradca chovu (viď. pozn. č. VII).
  3. Nežiadúce
    3.1 Párenie mačiek s tipingom s mačkami bez tipingu.
    3.2 Párenie mačiek s nezlúčiteľným prejavom tipingu - strieborného (s inhibitorom) a zlatého (bez inhibitora) mimo prípady F 2.2.
    3.3 Párenie dymových mačiek s ostatnými mačkami s tipingom.
  4. Výnimky
    4.1 Párenie mačiek s tipingom s mačkami bez tipingu za predpokladu genetickej zlúčiteľnosti (dymová na jednofarebnú, kameo na kresbu a pod.). HPCH schvaľuje prípady s účelným chovateľským zámerom a plánom.
    4.2 Pri prechodných formách prejavu tipingu medzi mačkami dymovými a typu kameo sa toleruje párenie podľa fenotypu, bez ohľadu na rozdieľnosť genetickej podstaty - schvaľuje HPCH (viď. pozn. č. VII a VIII).
    4.3 Dymovo korytnačinovú mačku s nekvalitným a vytrateným tipingom možno v plemenitbe
    považovať za mačku bez tipingu - schvaľuje HPCH.


G. Párenie podľa stupňa príbuznosti.

  1. Doporučené
    1.1 Párenie z hľadiska stupňa príbuznosti uskutočňované tak, aby stupeň príbuznosti potomkov
    neprevýšil stupeň príbuznosti oboch rodičov. Stupeň príbuznosti posudzuje poradca chovu podľa počtu pravých prapredkov vnášajúcich do rodokmeňa rodičov vrhu samostatný, nezávislý genotyp.
  2. Prípustné
    2.1 Párenie z hľadiska príbuznosti rešpektujúc ustanovenie CHP a jeho príloh - schvaľuje poradca chovu.
    2.1 a Spoločný predkovia od tretej generácie.
    2.1 b Ak sa jedná o kvalitných jedincov, u ktorých je predpoklad dokonalého typu, je prípustný jeden spoločný predok v druhej generácii.
  3. Nežiadúce
    3.1 Párenie označované v CHP (kap. IV) za príbuzenskú plemenitbu a párenie so zvieratami s neúplným rodokmeňom, ak je príbuznosť známa.
  4. Výnimky
    4.1 Použitie príbuznej plemenitby ako exaktnej chovateľskej metódy - HPCH, resp. OK schvaľuje prípady s účelným chovateľským plánom alebo zámerom.

 

Poznámky a súhrnné vysvetlivky

I. Detailne možno vhodnosť kombinácií v dĺžke srsti stanoviť poradie:
1. Dlhosrstá x krátkosrstá, krátkosrstá x krátkosrstá.
2. Dlhosrstá x krátkosrstá variant.
3. Krátkosrstá variant x krátkosrstá variant.
4. Krátkosrstá variant x krátkosrstá (bez vlohy pre dlhosrstosť).
Vhodnosť kombinácií v type a štruktúre srsti je daná podľa modelu: german rex x german rex, ruská modrá x ruská modrá a pod.

II. Párenie siamských, resp. balinézskych a orientálnych krátkosrstých, resp. dlhosrtých mačiek navzájom s úľavou voči sfarbeniu oka je zdôvodnené zlepšením zeleného sfarbenia oka občasným pripárením modrookej mačky s odznakmi (aj z dôvodu nedostatočného počtu chovných zvierat).

III. Kombinácia rôznych odtieňov očí vo varietrach, kde to štandard umožnuje. Ustanovenie je dočasnou úľavou. Štandard rozdielnosti farby očí sa povoľuje hlavne u mačiek abesínskych, somálskych, perzských a britských v strieborných varietách, európskych s výnimkou bielych, mainských, nórskych lesných, manxov, rexov všetkých typov, japonských bobtailov a pod.

IV. Biele mačky orientálneho typu sa zásadne pária s mačkami siamskými. Ich párenie so zelenookými orientálnymi mačkami je vylúčené.

V. Použitie dominantne bielych mačiek k páreniu s mačkami iných farieb je viazané na základe rodokmeňa, vnášať do genotypu bielych mačiek bez účelu ďalšie vlohy - nie je vhodné (napr. nevhodné kombinácie pre tiping a bielu škvrnitosť).

VI. Vloha pre červené sfarbenie srsti zčasti ruší epistázu alelického páru aa pre non-aguti, preto potlačenie alebo zdôraznenie kresby možno docieliť výhradne selekciou.

VII. Párenie zlatých mačiek so striebristo tieňovanými a činčilami má radu úskalí, preto je len dočasnou výnimkou. Kontrola vrhu je vhodná v prvom týždni života mačiatok.

VIII. Hlavný poradca chovu je oprávnený v konkrétnych prípadoch uplatňovať ďalšie nutné hľadiská pre posúdenie vhodnosti a účelnosti párenia.

IX. Pre konkrétne plemeno mačky môže OK v prípade potreby stanoviť podmienky odchyľujúce sa od tejto prílohy.



hlavná stránka>

© 2004 SZCH | WEBMASTER> | ako domovská stránka> | mail> |