MAČKY
 
 
 
Plemeno Kartúzska

Kartúzska  mačka  -  Chartreux  „ Modrý medvedík „

Údajne toto krátkosrsté plemeno pochádza z Francúzska. Často sa zamieňa za Britskú alebo Ruskú krátkosrstú mačku.

 

Pôvod :

 

Kartúzske mačky sú jedným z najstarších plemien mačiek chovaných v Európe.

O pôvode tejto mačky existujú rôzne hypotézy, ktoré nie sú dostatočne dokázané. Už v 16. stor. existujú zmienky o modrých krátkosrstých mačkách v Taliansku a vo Francúzsku. Hovorí sa, že tieto mačky pochádzajú z kopcovitého kraja vo Francúzsku, ktorý sa volá

Grand Chartreuse.V tejto oblasti sa už v 11. stor. usadil Rád kartúzskych mníchov, kde sa chovali modré mačky a ktorí sú známi výrobou likéru Chartreuse. Podľa historických prameňov si mnísi doviezli túto mačky z Mysu Dobrej nádeje / Južná Afrika / asi pred 500 rokmi.

Do legiend o pôvode týchto mačiek údajne zasiahli aj križiaci. Hovorí sa, že tieto mačky existovali pred viac ako tisíckami rokov a označovali ich ako sírske mačky .Podľa legendy žili tieto mačky na vysočine medzi Tureckom, Iránom a Irakom. Morskou cestou sa údajne dostali na Maltu a Cyprus a odtiaľ ich križiaci zobrali zo sebou do Francúzska.   

Do USA sa dostali až v roku 1970.

 

Z histórie chovu  :

 

Chov sa začal vo Francúzsku v Belle –lle,v 20tych rokoch 20. storočia, zásluhou dvoch sestier Christine a Suzanne Légerove, ktoré sa najprv venovali siamskym mačkám, ktorým sa veľmi nedarilo v drsných podmienkach atlantického pobrežia. Na ostrove objavili šedé domáce mačky s krátkou silnou srsťou a zlatožltými očami. Sestry sa rozhodli začať chovať kartúzske mačky. Pramatkou sa stala mačka Mignonne. Prvý štandard bol vypracovaný v roku 1935 a bol veľmi podobný štandardu siamskych mačiek.

Približne v tom istom čase ako sestry Légerové v Paríži aj iní chovatelia sa snažili začať s chovom kartúzskych mačiek. Postupovali krížením s perzským modrým kocúrom Japouk de Pouilloux , aby dosiahli krásnu medenú farbu oka. Jeho syn Keeky de Champmolle a následne syn Keekyho , Weeky de Trevise sa stali  partnermi kartúzskych mačiek.

Do chovu zasiahla ďalšia veľmi podobná mačka - britská modrá. V roku 1967 boli spojené do jedného plemena. Na konci 70tych rokov padlo rozhodnutie zo strany FIFe, že pravé kartúzske mačky môžu pochádzať len z Francúzska. Všetky mačky, ktoré pochádzali z iných krajín boli premenované na britské modré.

V súčasnosti platí nasledujúci štandard uznávaný vo FIFe. Kartúzske mačky sa nesmú krížiť s britskými a ruskými modrými mačkami.

 

Vonkajšie znaky – štandard :

 

Telo :

Kartúzska mačka je strednej až veľkej postavy .Telo je silné, pevné, svalnaté s širokou, dobre vyvinutou hruďou. Kartúzske mačky, predovšetkým kocúry musia pôsobiť dojmom sily.

 

Končatiny :

Sú stredne dlhé, primeraných proporcii, silne svalnaté. Nesmú byť príliš vysoké. Tlapky sú veľké a modro šedé.

 

 

Chvost :

Je stredne dlhý, harmonický k telu, ľahko sa zužuje k zaguľatenej špičke .Sfarbenie je rovnaké ako na tele.

 

Srsť :

 Je lesklá a hustá. Podsada je pri koreni jemne vlnitá a veľmi hustá. Dvojitá srsť dáva vzhľad vztýčených, postavených chlpov. Sú povolené všetky odtiene modrej, od svetlo šedomodrej až po tmavo šedomodrú. Svetlej šedomodrej farbe sa dáva prednosť. Podstatná je jednotnosť farebného odtieňu..

 

Hlava :

Je široká v základe s dobre vyvinutou lebkou, ale nie vyklenutou, s úzkym plochým priestorom medzi ušami. Silná tvár dáva hlave spredu vzhľad lichobežníka so širšou dolnou základňou.

 

Nos

Je široký a rovný. Žiadny „ ohrnutý nos. „ Nosné zrkadielko je modro šedé.

 

Oči

sú veľké, otvorené, nie príliš guľaté. Vonkajší okraj oka je jemne vytiahnutý hore.  Farba oka je živá, od tmavo žltej až ku tmavo medenej. Nesmie byť žiadny nádych zelenej farby, bledej prípadne vodnatej farby.  Farba musí byť čistá, intenzívna. Sýtemu sfarbeniu sa dáva prednosť.

 

 

Uši sú stredne veľké, nasadené vysoko na lebke a len ľahko vybiehajúce do strán. To dáva mačke živý, pozorný vzhľad.

 

Chyby :

                   - ak je nos na hor vyklenutý

     - oči majú zelený nádych, vodnatý alebo bledý tón farby

     -  ak sú v srsti jednotlivé biele chlpy, výrazný rozdiel vo farbe krycej srsti a

         podsady

     -   tieňovanie, kresba alebo tiping v srsti

- ak srsť má hnedý alebo červenohnedý nádych

Poznámka :

 U dospelých kocúrov je tvár dobre vyvinutá, ale u mačiek je tento vzhľad, vyvolávajúci  dojem lichobežníka, menej výrazný. Mačky sú menšie ako kocúry, majú užšiu hruď menej výraznú tvár. Ale i napriek tomu musí byť mačka mohutná a dobre svalnatá.

 

 Bodové hodnotenie na výstavách :

Celkový počet bodov : 100

 

Hlava : celkový tvar, nos, čeľusť, chrup, čelo, brada,  umiestnenie a tvar uší, tvar a veľkosť

            očí : 25

Oči :    farba : 10

Telo : stavba tela, veľkosť, stavba kostry, tvar končatín a labiek: 25

Chvost : dĺžka a tvar : 10

Srsť: farba,  kvalita a textúra, dĺžka : 25

Kondícia : 5

 

Vývoj a rast  :

 

Tak ako aj iné mačiatka  do veku piatich, šiestich týždňov sú kartúzske mačiatka malí guľatí medvedíci. Od ôsmeho týždňa začínajú rýchlo rásť a mení sa aj farba oka. Modré oči, mimochodom takéto sfarbenie oka majú všetky mačiatka bez rozdielu plemien, sa menia na šedo hnedé s nádychom olivového odtieňa. Čím dlhšie vydrží toto sfarbenie oka, tým je farba oka v dospelosti krajšia, oranžová alebo medená.

U mladých hustú krátku srsť prekrývajú dvakrát tak dlhé chlpy, ktoré vytvárajú okolo mačiatka závoj. Jedná sa o detskú srsť. Taktiež postupne v dospelosti zmiznú rôzne pruhy, bodky a iné vzory v srsti.

Najvhodnejší čas na kastráciu je po dovŕšení jedného roku, ale u mačiek nie pred prvou rujou.   

Za dospelé sú považované mačky, ktoré dovŕšia vek jeden a pol roka. Kartúzske mačky sú vzorné mamy. Kocúr do plnej krásy narastie vo veku 2 – 4 rokov.  

 

 

Povaha :  

 

Povahové črty môžeme stotožniť s vlastnosťami britských a ruských mačiek. Kartúzske mačky vynikajú svojou vyrovnanosťou, priateľskou povahou. Veľmi dobre vychádza s inými domácimi zvieratami, s deťmi. Veľmi radi sa hrajú. Milujú maznanie sa, ale neradi sedia na lone. Dokážu si vybudovať krásny vzťah s človekom, pričom z detí vyhľadáva najmladšie.

Sú veľmi spoločenské. Nenechávajte ich samé. Vhodné je pri pracovnej zaneprázdnenosti si zadovážiť dve mačiatka. Ideálne by bolo z jedného vrhu. 

 

Starostlivosť :

 

Kartúzska mačka nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Stačí mačku pravidelne hladkať a občas prekartáčovať jemnou kefou. Prípadne preleštite srsť jelenicou.

 

 

Na záver

 

Výhody tohto plemena :

              -    veľmi láskyplná

-          rýchla údržba srsti

-          vhodná k deťom a k iným zvieratám

-          je hravá

 

Nevýhody tohto plemena :

-          nie je rada, keď zostáva sama bez spoločnosti

-          vyžaduje veľa  pozornosti



hlavná stránka>Mačky>

© 2004 SZCH | WEBMASTER> | ako domovská stránka> | mail> |