MAČKY
 
 
 
Plemeno Barmská

BARMSKÁ   MAČKA  - „ Psia mačka „

toto krátkosrsté plemeno pochádza z Barmy.

 

Povesť :

 

 Krásnemu barmskému princovi na rozdiel od jeho šiestich bratov ešte nenašli vhodnú manželku. A tak sa princ vybral svoju lásku hľadať do sveta. Pri svojej ceste sa dostal do domu starej ženy, ktorá mala malú hnedú mačičku s nádhernými zlatými očami. Poprosil starenku, aby mu mačičku dala. Tá však odmietla.  Princ smutne odišiel z príbytku starenky a po ceste domov ho zastavil prosiaci hlas. „ Neposielaj ma preč, budem ťa sprevádzať, kdekoľvek pôjdeš.“ Princ sa vrátil na svoj zámok bez nevesty, ale s krásnou mačičkou. Vyslúžil si nemálo posmeškov a tak sa rozhodol opustiť zámok a spolu so svojou mačičkou sa presťahoval do malého domčeka na kraji mesta. Kráľ sa veľmi nahneval na svojho syna a rozhodol, že jeho syn musí splniť množstvo úloh, ktorými preveroval princovu odvahu.

Ak by princ neobstál, zaplatil by životom. Ak splní všetky kráľove požiadavky, stane sa kráľom. Všetky úlohy princ so svojou mačičkou splnil. Poslednou úlohou bolo priniesť na zámok svoju nevestu. Princ bol veľmi nešťastný. Zrazu mačička vstala a vykĺzla z domu. Princ vstal a vyšiel von. Videl ako jeho mačička odložila hnedý kožuštek a pred ním stála krásna víla. Okolo nej bolo šesť hnedých mačičiek so zlatými očami. Krásna víla sa ich spýtala: „ Dovoľte mi tu žiť ako človeku“. Mačičky však odmietli. Princ sa nahneval, schytil kožuštek svojej mačičky a hodil ho do ohňa. Pred ním zostala krásna princezná a šesť mačičiek zdesene utieklo. Princ predstavil svoju nevestu otcovi a ten pri pohľade na krásnu princeznú rozhodol, že sa princ stane kráľom. V kráľovstve našlo domov aj šesť hnedých mačiek so zlatými očami, ktoré sa pre radosť všetkých, začali rozmnožovať.

 

Pôvod :

 

Tejto mačky ako u mnohých plemien sa spája s dávnou minulosťou. Už  v starých thajských rukopisoch z doby pred rokom 1700 sú prvé zmienky o mačkách s hnedou srsťou. Toto plemeno sa volalo „ Supalak alebo Thong Daeng.“

Prvú hnedú mačku priviezol z Rangúnu ( Barma ) do San Francisca v roku 1930 Dr. Joseph C. Thompson. Jej meno bolo Wong Mau. Bola to hnedá mačička a majitelia sa domnievali, že je to siamská mačka tmavšie sfarbená. Bola to ale tonkinská mačka.Bola spárená so siamským kocúrom a narodili sa mačiatka, kde jeden kocúrik bol hnedej farby ako jeho matka. Opätovne bol spárený s matkou. Mačiatka, ktoré sa narodili boli siamského, tonkinského a barmského zovňajšku. Ako plemeno boli tieto mačky uznané v USA v roku 1936 v základnou hnedom sfarbení. Z USA boli mačiatka importované do Anglicka v roku 1947. Mimoriadnu zásluhu na tom mala pani Lilian Franceová z Derby, ktorá doviezla do Anglicka dve mačky a jedného kocúra. a ich potomstvo sa odtiaľ  šírilo do celého sveta. V roku 1955 sa objavili barmské mačky modrého sfarbenia.

O Barmských mačkách sa hovorí, že pôvodne boli „ strážnymi mačkami „ v barmských chrámoch.

 

Vonkajšie znaky – štandard :

 

Telo :

Barmská mačka je strednej veľkosti a dĺžky. Je to elegantná mačka orientálneho pôvodu.

 

Končatiny :

Sú pomerne štíhle, primeraných proporcii. Labky sú malé a oválne.

 

 

Chvost :

Je stredne dlhý, rovný, stredne silný v nasadení, ľahko sa zužuje k zaguľatenej špičke.

 

Srsť :

Je pýchou tohto plemena. Je jemná, lesklá a hodvábna, prilieha hladko k telu, je skoro bez podsady a  je veľmi krátka. Farba srsti je u všetkých farebných varieta svetlejšia na spodnej časti tela. Tmavšia srsť je na chrbte a končatinách. Prechod farieb je pozvoľný a farba srsti pri korienkoch je otupená. Tvár a uši môžu byť vo farbe trochu kontrastnejšie. Všetky farebné variety musia byť bez farebných pruhov a kresby.

 

Farebné variety : FIFe uznáva tieto farby : hnedá ( n ), modrá ( a ), čokoládová ( b ),

 lilavá ( c ), červená ( d ), krémová ( e ), čierne korytnačinová ( f ), modrokorytnačinová ( g ),

čokoládovo korytnačinová ( h ), lilavo korytnačinová ( j ).

 

Hlava :

 Tvar hlavy spredu tvorí krátky klin. Hlava je široká v lícnych kostiach, tupo sa zbiehajú k nosu. Horná časť hlavy je široká a ľahko zaguľatená so širokým priestorom medzi ušami. Z profilu je čelo ľahko zaguľatené, špička nosu a brada tvoria súvislú líniu.

 

Nos

Je zreteľne prehnutý.

 

Čeľusť je široká.

 

Brada silná z profilu ukazuje výraznú dolnú čeľusť.   

 

Oči

sú veľmi výrazné, veľké, ďaleko od seba nasadené. Horná línia oka je rovná, oči ľahko orientálne šikmo smerujú k nosu. Spodná línia oka je zaguľatená.  Farba oka zahrňuje všetky odtiene žltej farby od žltozelenej až po jantárovú, pričom zlatej žltej sa dáva prednosť. Dôležitejší  je však tvar veľkosť a nasadenie očí. Celkovo farba očí vyvoláva živosť, žiarivosť a svieti.

 

Barmská mačka

Uši sú stredne veľké, široko nasadené a majú zaguľatené špičky. Pri pohľade z profilu sa ľahko nakláňajú dopredu.

 

Chyby :

               - orientálny tvar alebo guľatý tvar očí

-          tzv. pinč ( prepadlá tvár )

-          príliš výrazný hrbol na dolnej časti nosa

-          tvar hlavy orientálny alebo britský

-          modrá farba očí

-          príliš veľa bielych chlpov v srsti, kresba alebo

prúžky

- ak hnedá farba prechádza do čiernej

 

Poznámka :

 U mláďat vo veku 3 – 6 mes. je nutné vziať do úvahy, že často majú kresbu v srsti a majú svetlejšiu farbu ako dospelí jedinci. Okrem toho môžu mať väčšie uši.

 

 Bodové hodnotenie na výstavách :

Celkový počet bodov : 100

 

Hlava : celkový tvar, nos, čeľuste, chrup, čelo, brada, veľkosť, umiestnenie a tvar uší : 25

Oči : veľkosť, tvar a posadenie, farba : 20

Telo : stavba tela, veľkosť, stavba kostry, tvar končatín a labiek, dĺžka a tvar chvosta: 20

Srsť: farba : 15

         Kvalita a textúra : 15

Kondícia : 5

 

Povaha :  

 Je veľmi spoločenská, nevhodná pre slabé nátury. Jej schopnosti sú veľmi blízke psom. Vie aportovať, nemôže byť bez spoločnosti ľudí. Je priateľská k psom a iným zvieratám. Nemôžu byť vylúčené z domáceho ruchu a sú pokladané za členov rodiny. Sú silné osobnosti, sú tvrdohlavé, inteligentné, chytré, odvážne a veľmi lipnú na svojom pánovi. Sú živé ale nie tak hlučné ako siamky. Je milá, prítulná, nesmierne zvedavá. Nie je vhodná pre ľudí, ktorí sú málo doma. Nie je nič horšie ako nechať barmskú mačku samu. Sú vhodné pre deti, pretože sú kľudné a vyrovnané. Ale aj hravé a aktívne do vysokého veku.

Barmské mačky milujú teplo, ale sú veľmi odolné a otužilé. Dožívajú sa pomerne vysokého veku 15 a viac rokov.

 

Starostlivosť : Vzhľadom na to, že barmská mačka má krátku srsť skoro bez podsady, starostlivosť o srsť je veľmi jednoduchá. Stačí mačku pravidelne hladkať a občas prekartáčovať jemným kartáčom. Prípadne preleštite srsť jelenicou.

 

 

Na záver

 

Výhody tohto plemena :

              - veľmi láskyplná

-          rýchla údržba srsti

-          vhodná k deťom a k iným zvieratám

-          nevadí jej hlučná domácnosť

-          je spoločenská a citlivá na nálady a pocity svojho majiteľa

-          je hravá

 

Nevýhody tohto plemena :

-          nie je rada, keď zostáva sama bez spoločnosti

-          vyžaduje veľa času a pozornosti

-          je majstrom útekov

-          je dôverčivá



hlavná stránka>Mačky>

© 2004 SZCH | WEBMASTER> | ako domovská stránka> | mail> |